Zespół GWiOW




Zespół Gospodarki Wodnej i Ochrony Wód (GWiOW)

Pracownicy:

  • prof. dr hab. inż. Elena Neverova-Dziopak
  • dr hab. inż. Marek Kopacz, prof. AGH
  • dr hab. inż. Agnieszka Włodyka-Bergier, prof. AGH
  • dr hab. inż. Tomasz Bergier, prof. AGH
  • dr inż. Zbigniew Kowalewski
  • dr inż. Stanisław Lach
  • dr Robert Mazur

Doktoranci:

  • mgr inż. Monika Łągiewka
  • mgr inż. Krzysztof Gołba
  • mgr inż. Jadwiga Dziedzic

Przedmiotem działalności Zespołu są prace naukowo-badawcze związane z ochroną wód i gospodarką wodno-ściekową, monitoringiem wód powierzchniowych i podziemnych, a także oceną bezpieczeństwa budowli wodnych.

Zespół zajmuje się zagadnieniami związanymi z monitoringiem wód powierzchniowych i podziemnych, zarządzaniem ich jakością, opracowaniem nowych metodologii oceny stanu troficznego oraz określania dopuszczalnych ładunków zanieczyszczeń, opracowaniem  nowych technologii uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, a także oceną oddziaływania ścieków na jakość wód odbiorników i prognozowaniem zmian ich stanu. Zespół w ramach międzyrządowych polsko-rosyjskich projektów naukowo-badawczych, we współpracy z Państwowym Uniwersytetem Architektoniczno-Budowlanym w Sankt-Petersburgu, zajmuje się opracowaniem metodologii ustalenia normatywów ekologicznych substancji zanieczyszczających wprowadzanych do środowiska wodnego i oszacowaniem ich ekologicznie dopuszczalnych ładunków, jako podstawy optymalizacji technologii oczyszczania ścieków. We współpracy z przedsiębiorstwem „Wodociągi i kanalizacja” Sankt-Petersburga, zajmuje się oceną oddziaływania ścieków na jakość wód odbiornika ze szczególnym uwzględnieniem wpływu ładunków substancji biogennych na ekosystemy odbiorników.

Tematyka prac naukowych realizowanych w Zespole Ochrony Wód to także rozwijanie nowych metod służących ocenie bezpieczeństwa budowli wodnych, takich jak metody pomiarowe, statystyczne, analiza ryzyka, komputerowe metody obliczeniowe, w tym metoda elementów skończonych, metody oceny stateczności skarp ziemnych. Wykonywane są projekty oceny stanu technicznego budowli wodnych, projekty automatycznych systemów technicznej kontroli zapory. Członkowie Zespołu w tym zakresie współpracują z Towarzystwem Elektrowni Wodnych.

W Zespole, od kilkunastu lat prowadzone są również badania nad zastosowaniami osiągnięć inżynierii ekologicznej do porządkowania gospodarki wodno-ściekowej. Obecnie realizowane sąbadania wazonoweoraz w skali półtechnicznej nad możliwościami hydrofitowego oczyszczania wód skażonych produktami ropopochodnymi. Wcześniej prowadzone były podobne badania dotyczące oczyszczania odcieków wysypiskowych, ścieków komunalnych, wody deszczowej, wód skażonych fenolami. Poza tym Zespół ma duże doświadczenie w projektowaniu oczyszczalni hydrofitowych, a w jego dorobku znajduje się wiele wykonanych oczyszczalni hydrofitowych ścieków komunalnych (m.in. dla Stacji Naukowej Uniwersytetu Wrocławskiego ‘Storczyk’ w Karpaczu).

Członkowie Zespołu wchodzą w skład polsko-niemieckiego projektu SaLMaR, którego celem jest opracowanie zasad zrównoważonego użytkowania zlewni zbiorników wodnych, ich modeli komputerowych w systemie JAMS, programów ochrony i zarządzania. Projekt obejmuje zbiornik Weidaz-Zeulenroda w Turyngii w Niemczech oraz trzy polskie zbiorniki: Dobczycki, Czorsztyński i Dziećkowice.

Prace badawcze Zespołu dotyczą również dezynfekcji wody pitnej, w tym potencjału tworzenia się produktów ubocznych chlorowania, wpływu jakości materii organicznej na tworzenie się halogenowych związków chloroorganicznych, poszukiwania alternatywnych metod dezynfekcji.

W Polsce wspólnie z Zakładem Chemii Sanitarnej i Procesów Membranowych Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicachprowadzone są badania nad usuwaniem prekursorów produktów ubocznych chlorowania w procesach fotokatalizy, mikrofiltracji i ultrafiltracji. Nawiązana została współpraca z Basenem AGH w sprawie wpływu promieniowania UV na zmiany jakości materii organicznej i aktywności związków chloru oraz potencjału tworzenia się produktów ubocznych chlorowania. Od wielu lat trwa współpraca z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Krakowie.

W pracach badawczych podejmowana jest również problematyka zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego w otoczeniu składowisk odpadów, ich remediacja oraz ochrona zasobów. Członkowie zespołu współpracują z Politechniką Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza w zakresie opracowania efektywnych sposobów odprowadzania ścieków deszczowych i wód opadowych w celu zmniejszenia ich oddziaływania na środowisko.

Zespół od wielu lat angażuje się we współpracę międzynarodową:

  • w ramach Programu Uniwersytetu Bałtyckiego z Uniwersytetem Uppsalskim oraz innymi uniwersytetami regionu bałtyckiego,
  • z Uniwersytetem Florydzkim (USA) oraz Fundacją Sendzimira w zakresie zrównoważonego rozwoju,
  • z Uniwersytetem im. Friedrich’a-Schiller’a(Jena, Niemcy) w ramach zastosowania geograficznych systemów informatycznych dla zrównoważonej gospodarki wodnej, w szczególności do zarządzania zlewnią,
  • Uniwersytet Architektoniczno-Budowlany w Sankt-Petersburgu (Rosja),
  • Państwowe Przedsiębiorstwo „Wodokanal” Sankt-Petersburga.